Vlhkost a plíseň jsou největšími nepřáteli starých fasád! Jak fasády bránit?

Každý rodinný i bytový dům si zaslouží elegantní a čistou fasádu. A to i v případě, že se jedná o starší fasády a nemáte dostatek peněz na realizaci fasád zbrusu nových. Investice do zateplení fasády rodinného domu s realizací nového nátěru stojí v případě rodinného domu výrazně přes 100 000 Kč. U bytových domů se jedná o miliony. Největšími nepřáteli starších fasád je vlhkost společně s plísněmi, které mohou každou fasádu doslova zdevastovat. Jak se jim bránit?

Vyčistit od nečistot a až pak dělat opatření

Ještě předtím, než začnete na fasádách provádět veškerá opatření proti vlhkosti a plísním, je zapotřebí povrch fasády důkladně vyčistit. Až poté provádět potřebné nátěry fasád. Fasády jsou ze savých materiálů, na kterých se velmi snadno usadí nečistoty, prach, pyl a organické nečistoty. Organické nečistoty a pyly mohou být jedním z původců plísní. Ze všeho nejdříve je tedy vhodné fasádu důkladně vyčistit od nečistot. Nejvhodnějším způsobem je čištění pomocí pískování neboli tryskání. Jak probíhá čištění fasády pomocí této technologie, se podívejte v tomto článku.

cnnn.cz_cisteni-fasad-ars_cz_01

Nejprve ochránit proti vodě

Jak již bylo řečeno, fasády jsou ze savých materiálů, a tedy jsou povrchem s vysokou náchylností vůči působení vody. Voda se dostává stále hlouběji do struktury zdiva a může působit nejen zvýšenou vlhkost, ale být také zárodkem pro vznik plísní a celá zeď ztrácí svou pevnost. Ideálním řešením je provést hydrofobní nátěry, které vytvoří na povrchu fasád neviditelnou a vodě nepropustnou vrstvu. Voda jen steče po povrchu fasády a dovnitř se žádná nedostane.

cnnn.cz_cisteni-fasad-ars_cz_02

Pak ochránit proti plísním

Jestli si myslíte, že po provedení hydrofobních nátěrů fasád je váš dům automaticky ochráněn proti vlhkosti, jste na omylu. Vlhká fasáda je jen jednou z příčin pro vznik plísní. Svůj podíl na vzniku plísní má také nedostatečné množství slunečního svitu, vysoká interiérová vlhkost nebo absence větru. I to jsou další příčiny vlhnutí zdiva. Po provedení hydrofobních nátěrů také rozhodně zvažte speciální nátěry proti plísním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *