Krbová kamna s výměníkem úsporně vyhřejí celou domácnost

Krbová kamna jsou stále větším hitem. I když se nejedná o kdovíjakou novinku, v posledních letech se k nim spousta lidí znovu vrací a sází tak na vytápění domácností prostřednictvím dřeva. Jednou z velmi častých otázek je, zda se vyplatí pořídit krbová kamna s výměníkem, nebo jestli je mnohem lepší ponechat jim jejich prvotní funkci – tedy stát se lokálním zdrojem tepla.

Krbová kamna mají své kouzlo

Určitě se shodneme na tom, že na topení v krbovkách prostě něco je. Mnoho lidí baví přikládat dřevo a sledovat vesele plápolající plamínky. Krbová kamna tak představují nejen zdroj tepla, ale i příjemnou estetickou dekoraci, které jen málokdo dokáže odolat. Nelze se tak divit stále rostoucímu zájmu o krbová kamna, které si lidé nejčastěji umisťují do obývacího pokoje, lze je však postavit prakticky kamkoli v domácnosti. Díky různým slevovým akcím lze navíc levná krbová kamna pořídit i za pár tisíc korun!

S výměníkem nebo bez výměníku?

Jak jsme již zmínili na začátku tohoto článku – pokud řešíte, jestli si pořídíte či nepořídíte krbová kamna, bude jednou z věcí i dilema, jestli je lepší pořídit levnější kamna bez výměníku, nebo naopak vsadit na kamna s výměníkem. V případě krbových kamen bez výměníku se krbová kamna stanou pouze lokálním zdrojem tepla, což znamená, že vyhřejí primárně tu místnost, do které je umístíte, případně se teplo skrze otevřené dveře dostane do přilehlých místností – tam už ale výsledná teplota nebude logicky tak vysoká.

Naopak pořídíte-li si krbová kamna s výměníkem, proměníte tak lokální zdroj tepla na zdroj tepla pro celou domácnost. Díky výměníku je totiž možné vyhřát úplně celý dům nebo byt, protože se s jeho pomocí teplo dostane úplně všude. Zde je pak na místě rozhodnout, jestli koupíte kamna s teplovzdušným výměníkem, který teplo rozhání prostřednictvím ventilátorů, nebo jestli pořídíte teplovodní výměník, který místnosti ohřeje tak, že bude do radiátorů vhánět teplou vodu.

Teplovodní výměník nabízí i něco navíc

Pokud se rozhodnete pro krbová kamna s teplovodním výměníkem, určitě oceníte i skutečnost, že lze s jeho pomocí ohřívat vodu. Pakliže jste vodu do této chvíle ohřívali prostřednictvím elektrické energie, bude vás představa úspory financí určitě zajímat. Na teplovodní výměník lze napojit jak ústřední topení, tak i podlahové topení, které bývá častou součástí moderních interiérů.