K čemu všemu se přicvaknou magnety a na jakých kovech nedrží?

Na čem drží, jaké materiály magnety přitahují? Například železo, slitiny jako je ocel nebo pozink. Nedrží na hliníku, mědi, zlatě, stříbře, ani nerezu. Zjistěte, k čemu můžete silné či neodymové magnety přicvaknout.

Víte, co je feromagnetická, diamagnetická nebo paramagnetická látka? Čtěte dál.

Feromagnetické látky – přitahují magnety a dají se magnetizovat

Feromagnetické materiály a látky, to jsou takové, které se laicky označují jako „magnetické“. Dobře na nich drží černo-šedé feritové magnety i lesklé (stříbrné) neodymové magnety.

Feromagnetickými materiály jsou železo, nikl, kobalt, ale také slitiny, jako je ocel, anebo různě povrchově upravená ocel, například pozinkovaná.

Feromagnetické materiály se dají magnetizovat

Jestliže třeba nůžky z oceli párkrát „přejedete“ silným magnetem, zmagnetizujete je. Budou pak na nich držet špendlíky, jehly. Stejně tak to funguje u šroubováku. Stačí jej párkrát přejet například neodymovým kotoučem a udrží se na něm malé šroubky.

Přitahuje zlato nebo stříbro magnety? Jsou diamagnetické

Jedním z testů pravosti mincí je magnetický test. Numismatik mince pustí na naklopenou dráhu sestavou ze silných neodymových magnetů. Pokud se po nich mince snadno sklouznou a jsou jakoby pomocí magnetů trošku odpuzované, pak jsou mince ze stříbra nebo jiných vzácných kovů.

Stříbro, zlato, ale i měď, uhlík, olovo nebo bismut jsou látky diamagnetické. Zesilují totiž magnetické pole a proto se od magnetů mírně odpuzují. Ale jen velice slabě.

Paramagnetismus – slabý magnetismus

Kromě výše uvedených typů existují ještě látky a materiály paramagnetické. Ty se k magnetům přitahují pouze velice slabě. I když jsou z nemagnetických kovů, magnetické pole mírně zesilují. Paramagnetické jsou například platina, chrom, hliník či sodík.

Nejpevněji tedy magnety drží na železe, oceli.